Carpathian Tourism:
Ecotourism Workshop in Hungary – Tiszabábolna
CARPATHIAN TOURISM Projekt Ökoturisztiai Workshop modulok és prezentációk
Munkafüzet:
Turisztikai modulok:
1 & 2: Alternatív, öko- és felelősségteljes turizmus
3: A turisztikai termék
4: Ökoturizmus
5: Helyi termékek a turizmusban
6: Az alternatív turizmus kialakulása & Ökoturizmus
7: Desztináció
8: Turisztikai márkafejlesztés a desztinációkban
9: Turisztikai trendek & Desztinációmenedzsment
Marketing modulok:
#1 Marketing Communication & Global Tourism Trends
#2 Search Engine Marketing & Social Media Marketing
#3 Review Management & Customer Satisfaction
Szakkönyv:
Dr. Gonda Tibor: A turisztikai termékfejlesztés elméleti alapjai, PTE KPVK, Szekszárd, 2016:
A turisztikai termékfejlesztés elméleti alapjai

Ökoturisztikai workshop vidéki kézműves vállalkozóknak
és turisztikai szereplőknek fenntartható turizmusfejlesztés témában,
a CARPATHIAN TOURISM Projekt keretében 2017. május 8-tól 10-ig, Tiszabábolnán.
(“CooperAtion of touRism for building PATHways through developIng HANdicraft workshops for tourist and rural TOURISM suppliers” project, V4)
Szakmai előadók
A workshop turisztikai modulját vezeti: Dr. Gonda Tibor
Gonda Tibor 25 évig volt beutaztatással foglalkozó utazási iroda tulajdonos, jelenleg családi vállalkozásban működteti a Tekeresi Lovaspanziót Orfűn. Az orfűi TDM szervezetet működtető turisztikai egyesület elnöke. Fő kutatási területe az ökoturizmus, de a tematikus utak fejlesztésének is gyakorlott szakértője. OKJ-s képzést tart falusi turisztikai szolgáltatásról és ő írta a Turisztikai termékfejlesztés elméleti alapjai című tankönyvet. A Pécsi Tudományegyetem Élelmiszergazdasági és Turisztikai Tanszékén adjunktus és tanszékvezető.
A workshop marketing modulját vezeti: Balog Péter
Szabadúszó szövegíróból lett marketingspecialista, ContentPeter néven jelenleg három kontinens kisvállalkozásainak nyújt segítséget a hatékonyabb online kommunikációban. Digitális nomádként a helyfüggetlen munkavégzés szószólója és képviselője, a tizennyolc időzónát átszelő munkaidejében szerzett globális tapasztalatokat viszont helyi szinten próbálja kamatoztatni, tovább adni. Peti legújabb projektje a bocsimiawifi.hu online magazin, ahol az utazás és helyfüggetlen munkavégzés lencséin keresztül keresi a globális-lokális érvényesülés nagyon is komoly kérdéseire a néhol komolytalan válaszokat.
Részletes program
1. nap: május 8. Hétfő
9:00 Regisztráció
10:30 Bemutatkozás
11:00 – 12:45 Turizmus modul

A turizmus rendszere
Érdekességek, trendek és adatok a turizmus rendszeréből.
A modern tömegturizmus kialakulása a turizmus globalizálódása. a tömegturizmus társadalmi, gazdasági problémái és az erre adott válasz, az alternatív turizmus megjelenése.
Az alternatív turizmus
Az alternatív turizmus formái. Fontos kategóriák értelmezése, szelíd turizmus, fenntartható turizmus, felelősségteljes turizmus, ökoturizmus. A turizmus globális etikai kódexe.
13:00 Ünnepélyes Megnyitó az udvarban
14:00 Ebéd a helyi étteremben
15:00 – 16:00 Turizmus modul
A turisztikai termék
Mit kell tudni a turisztikai termékekről?
A turisztikai termék fajtái, elnevezésük, felépítésük, csoportosításuk, fejlesztésük. A rurális térségek tipikus turisztikai termékei: falusi turizmus, aktív turizmus, ökoturizmus.
A turisztikai termékfejlesztés helyi erőforrásai, innováció a rurális térségekben.
16:15 – 18:15 Marketing modul
Marketingkommunikációs alapok és online turisztikai trendek
Hogyan szólítsuk meg a potenciális vevőket és vendégeket? Milyen digitális marketingeszközök állnak rendelkezésre, akár szaktudás nélkül is? Milyen trendek várhatók az online turisztikában? Hogyan tűnjünk ki a tömegből?
Ebben a modulban rendszerszinten ismerkedünk meg az online turisztikai marketingkommunikáció alapjaival, leggyakoribb hibáival és kiaknázatlan lehetőségeivel. Végigkövetjük a folyamatot, ahogyan a potenciális érdeklődőből vendég vagy vevő válik, illetve megvizsgáljuk ennek a folyamatnak a szolgáltatásunkra gyakorolt utóhatásait is. Végezetül áttekintjük a különféle marketingkommunikációs eszközöket, szem előtt tartva azok legfőbb előnyeit és hátrányait.
Kulcsszavak: vizuális kommunikáció alapjai, felhasználói élmény központba helyezése, történetmesélés mint márkaépítési eszköz, pozitív üzleti kommunikáció előnyei, vásárlói bizalmi viszonyok kiépítése
19:00 vacsora
2. nap: május 9. Kedd
9:00 – 10:45 Marketing modul
Keresőmarketing (Search Engine Marketing)
Mi az a SEO? Miért fontos ez az én vállalkozásomnak? Tulajdonképpen mire is keresnek a potenciális vásárlóim, vendégeim?
Megismerkedünk a keresőmarketing legfontosabb alapelveivel, megnézzük, miként érinti ez a szolgáltatásunk teljes online kommunikációját, illetve megvizsgáljuk a keresőmarketing és a többi online marketingeszköz közötti kapcsolódási pontokat. Sorra vesszük a keresőoptimalizálás (SEO) és a fizetett hirdetések (PPC) előnyeit és hátrányait, valamint betekintést nyerünk a kulcsszó kutatás világába is.
Közösségi média
Kell-e nekem a Facebook? Mire való az Instagram? Milyen rövid és hosszú távú eredmények érhetők el a közösségi média marketinggel?
A közösségi médiával foglalkozó modulunkban megvizsgáljuk, mikor érdemes különféle platformokba időt és energiát fektetni, mire érdemes a hangsúlyt helyezni. Említjük a különféle promóciós játékokat, illetve kitekintést teszünk a tartalommarketing világába is.
Kulcsszavak: növekedési tanácsok és hackek, promóciós kampányok Facebookon és Instagramon, Youtube és a tartalommarketing, promóciók helyi releváns személyek bevonásával.
11:00 – 12:45 Turizmus Modul
Ökoturizmus
Az ökoturizmus részletes ismertetése, közös értelmezése, jó gyakorlata. Az ökoturizmus keresleti és kínálati oldalának a sajátossága. Az ökoturizmus kapcsolata más turisztikai termékekhez. (pl. falusi turizmus, aktív turizmus stb.)
A helyi termékek turisztikai hasznosítási lehetősége.
A rurális térségek turisztikai fejlesztéseire kedvezően ható turisztikai és fogyasztói trendek.
Az egészségtudatosság és a környezettudatosság felerősödése a fogyasztásban.
A helyi termékek fontossága a lokális gazdaságfejlesztésben és a helyi termékek turisztikai hasznosítási lehetőségei.
13:00 Ebéd
14:00 – 15:00 Marketing modul
Értékelések és vásárlói elégedettség (Review management and customer satisfaction)
Miért gyűjtsünk értékeléseket? Hogyan kezeljük a kritikákat? Mire lehet használni egy email listát?
A lezáró modulunkban az utógondozásra helyezzük a hangsúlyt, és megnézzük, miként lehet az elégedett vendégek és vásárlók pozitív élményeire támaszkodva tovább erősíteni szolgáltatásunk online marketingkommunikációját.
Kulcsszavak: Google Cégem előnyei, Tripadvisor, YELP, illetve népszerű foglalási felületek áttekintése (pl. booking.com), email marketing, Google Maps, Mailchimp.
15:15 – 17:15 Study trip – csónaktúra a Tisza-tavi csatornarendszerben
18:00 Borsányi Balázs, Platinumtravel Utazási Iroda előadása:
Filmes turizmus Magyarországon: Utazási irodai helyzetkép Magyarországon. Mit jelent a fenntarthatóság utazási irodai szemszögből, hogy állunk ezzel itthon és a világban? Pro és kontra érvek az irodákkal való együttműködésre. Milyen többletet adhat így a szolgáltatónak az iroda?
19:30 Vacsora

3. nap: május 10. Szerda
9:00 – 12:00 Egyéni konzultáció és személyre szabott tanácsadás üzleti célokról és branding lehetőségről a szakértőkkel forgó rendszerben.
12:30 Ebéd
13:00 A workshopon való részvételről szóló igazolás átvétele. Elköszönés és hazautazás.
JELENTKEZÉSI FELHÍVÁS
Ökoturisztikai workshop vidéki kézműves vállalkozóknak és turisztikai szereplőknek fenntartható turizmusfejlesztés témában, a CARPATHIAN TOURISM Projekt keretében 2017. május 8-tól 10-ig, Tiszabábolnán.
(“CooperAtion of touRism for building PATHways through developIng HANdicraft workshops for tourist and rural TOURISM suppliers” project, V4)



